Blog

O Instalacji pt. "Wieczerza"

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Instalacja malarska pt. „Wieczerza” to poliptyk składający się z 15 obrazów - czternaście z nich ma wymiary 30 x 40 cm, jeden mierzy 40 x 40 cm. Obrazy są namalowane na płótnie w technice mieszanej (akryl+olej).

Centrum instalacji stanowi obraz pt. „On”- jest to Absolut, ukazujący zbalansowane Dobro i Zło.

Wokół obrazu „On”, na białym obrusie z widocznymi śladami wieczerzy (plamy po rozlanym czerwonym winie oraz okruchy razowego chleba), ustawionych jest 14 obrazów, które przedstawiają w różnych kolorach i formach głowy postaci związanych z Jezusem Chrystusem oraz jedno czarne płótno z tytułem „Ty”- jako potencjalnym uczestnikiem tej wieczerzy. Wszystkie obrazy mają czarne tła, tylko jeden - Jezus - ma złote.

Zamysł instalacji powstał w odniesieniu do chrześcijańskich, ale nie tylko, wartości etycznych i kulturowych, które powstają zawsze kiedy spotyka się grupa ludzi, aby świętować czy wymieniać poglądy. Takie wieczerze odbywały się zawsze, odkąd człowiek zapragnął dzielić się swoimi przemyśleniami i stanami ducha z bliźnimi. Instalacja ma uzmysłowić odbiorcy jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają spotkania z innymi ludźmi. Mając różne poglądy i doświadczenia, ludzie nie zawsze się z nami zgadzają, ale to nie powinno prowadzić do konfliktów, lecz przy właściwym poziomie duchowym powinniśmy budować konsensus.

Wieczerza z Jezusem, mimo zdrady i niedomówień, skutkowała w późniejszym okresie powstaniem „Religii miłości”, więc może jednak warto dążyć do zgodnego i radosnego współżycia na ziemi.

 

Kontakt

Andrzej S. Grabowski

polsko-amerykański artysta sztuk wizualnych

T +48 531 544 899

E grabowski21@gmail.com

 

 

©2020 Andrzej S. Grabowski,

Szukaj