Ostatnia Wieczerza/Last Supper

2020, "Ostatnia Wieczerza - wydarzenie" instalacja malarska. / "Last Supper 2020" - painting installation.

Zamysł instalacji malarskiej "Ostatnia Wieczerza - wydarzenie" to efekt odniesienia do chrześcijańskich, ale nie tylko, wartości etycznych i kulturowych, które powstają zawsze kiedy spotyka się wielokulturowa grupa ludzi, aby świętować czy wymieniać poglądy.

Moja Wieczerza jest swoistym rebusem dla widza i wymaga od niego skupienia i mentalnej wolności. Instalacja ma uzmysłowić odbiorcy, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają spotkania z innymi ludźmi. Mając różne poglądy, kolor skóry i doświadczenia, ludzie nie zawsze się z nami zgadzają. Nie powinno prowadzić to do konfliktów, lecz przy wysokim poziomie duchowym i intelektualnym powinniśmy budować dobre relacje i umiejętność wzajemnego rozumienia się.

Wieczerza z Jezusem, mimo zdrady i niedomówień (znamy to na co dzień), jest początkiem powstania „miłości bliźniego”, więc może jednak warto dążyć do zgodnego, spokojnego i radosnego współżycia na ziemi. Wszyscy jesteśmy przecież jedną cywilizacją.

Instalacja malarska "Ostatnia Wieczerza – wydarzenie” to poliptyk składający się z 15 obrazów - czternaście z nich ma wymiary 30x40 cm, jeden mierzy 40x40 cm. Obrazy są namalowane na płótnie w technice mieszanej (akryl+olej). Całość jest zmontowana na drewnianym ramiaku pokrytym szarym lnianym płótnem o wymiarach 120x180 cm. Centrum instalacji stanowi obraz pt. „On”- jest to Absolut, ukazujący zbalansowane Dobro i Zło. Wokół obrazu „On”, na lnianym obrusie z widocznymi śladami wieczerzy - plamy po rozlanym czerwonym winie oraz okruchy razowego chleba, ustawionych jest 14 obrazów, które przedstawiają w różnych kolorach i formach głowy postaci związanych z moją Wieczerzą oraz jedno czarne płótno z tytułem „Ty" (You) - jako potencjalnym uczestnikiem tej wieczerzy. Wszystkie obrazy mają czarne tła, tylko jeden - Jezus ma tło złote.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci.

 

Tags

Malarstwo/Painting

Kontakt

Andrzej S. Grabowski

E grabowski21@gmail.com

Barbara A. Maciążek

T +48 536 099 404

 

 

©2023 Andrzej S. Grabowski,

Szukaj