BIografia

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Andrzej S. Grabowski
polsko-amerykański artysta malarz, grafik, scenograf, kurator, edukator

 „Tworzenie to ciągłe poszukiwanie samego siebie w sobie”.

Urodzony w Szczecinie (1950), polsko-amerykański artysta malarz, grafik i scenograf, kurator i edukator. Absolwent PLSP w Tarnowie (1969) Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jonasza Sterna (1976), a także Podyplomowe Studium Scenografii ASP w Krakowie (1977), oraz Hunter College, Graphic Design & Photography, NY, USA (1993-1995). Stypendysta MKiDN 2020 (stypendium artystyczne w dziedzinie sztuk wizualnych).

Członek OW ZPAP, Zasłużony Działacz Kultury, Wiceprezes Fundacji artystyczno-edukacyjnej andART.

Brał udział w 22 wystawach indywidualnych i 117 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i USA. 125 razy był kuratorem ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów i wystaw malarskich, m.in.: Tarnów, Krynica, Ciężkowice, Nowy Wiśnicz, Warszawa, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Berlin (DE), Caskills (USA), Poświętne, Kołobrzeg, Łazienki Królewskie w Warszawie, itp.

Tworzył scenografie i kostiumy dla Teatru Tańca Silva Rerum w Krakowie (1984-88). Po wyjeździe do USA, w latach 1988-2000, projektował scenografie i kostiumy, m.in. w Whitman Theatre, Lincoln Center, Washington Square Church, etc.

Jest twórcą cyklu filmów pt. „Zmysły Sztuki dawniej i dziś” oraz cyklu spotkań artystyczno-edukacyjnych „Zmysły Sztuki”, projektów „Radość Tworzenia” „Droga zapisu”, „Malować każdy może”, "Academy andART" (wcześniej "Królewska Akademia Sztuki").

Jego prace można zakupić np. w galerii sztuki online Saatchi Art.

Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym i edukacją artystyczną.

 Wybrane dokonania:

Czytaj więcej

 

 
 

Kontakt

Andrzej S. Grabowski

E grabowski21@gmail.com

Barbara A. Maciążek

T +48 536 099 404

 

 

©2024 Andrzej S. Grabowski,

Szukaj